
Farm to fork – tijd om naar de data te luisteren
Alle actoren in de voedselketen zijn het eens met de belangrijkste beginselen van de Farm to Fork strategie en zijn zich er ten volle van bewust dat een constante en substantiële verbetering nodig is om te komen tot een meer duurzame aanpak van onze voedselsystemen. Niettemin blijkt uit verschillende onlangs gepubliceerde studies evenwel dat de huidige doelstellingen, indien zij worden uitgevoerd zoals voorzien, aanzienlijke kosten zullen meebrengen voor de landbouwers in de EU en de levensvatbaarheid van de gehele Europese agro-industrie.
In de afgelopen maanden is in verschillende belangrijke verslagen en studies getracht de impact te beoordelen en te meten van de streefdoelen die de Europese Commissie heeft vastgelegd.
Studies uitgevoerd door USDA, HFFA Research, Joint Research Centre van de EU (JRC), Kiel University en Wageningen University and Research (WUR) besluiten allemaal dat er verschillende belangrijke impacts, trade-offs en blinde vlekken zijn die dringend moeten aangepakt worden door de beleidsmakers van Europa (en verder).
Bijvoorbeeld:
- De JRC-studie voorspelt dat de voorgestelde vermindering van 40 tot 60% broeikasgassen van Europese landbouw, afkomstig van de uitvoering van de Farm to Fark doelstellingen, zal leiden tot het uitbesteden van de Europese landbouwproductie naar andere landen, inclusief het verplaatsten van de uitstoot van de broeikasgassen naar ontwikkelingslanden.
- De Kiel University-studie stelt dat Europa een netto voedsel-importeur zal worden, wat in tegenstrijd is met de open strategische autonomie die de Europese Commissie promootte tijdens de COVID-crisis.
- De USDA-studie concludeert dat de Farm to Fork doelstellingen zouden kunnen leiden tot voedselonzekerheid voor 22 miljoen mensen.
Elk van deze studies, ook al gebruiken ze verschillende methodieken en hebben ze verschillende aandachtspunten en beperkingen, vullen elkaar aan. Ze komen tot dezelfde conclusies. De Europese landbouwproductie zal dalen – in sommige gebieden en voor sommige producten zelfs drastisch.
De meest recente studie van Wageningen, met zijn verschillende scenario's, toont duidelijk aan dat een geïsoleerde beoordeling van de effecten van de Farm to Fork-doelstellingen, slechts een gedeeltelijk beeld zal geven van de cumulatieve realiteit waarmee landbouwers en agrovoedingsactoren in het veld worden geconfronteerd.
Wij willen juist zo graag dat de Commissie een einde maakt aan dit debat over de noodzaak om een cumulatieve effectbeoordeling uit te voeren. Wij vragen om een alomvattende beoordeling omdat wij willen begrijpen waar zich de problemen zullen voordoen, zodat we de mogelijke oplossingen kunnen bespreken.
Terug
Chemie en kunststoffen spelen cruciale rol in Vlaams transitieplan voor circulaire economie
Sectorfederatie essenscia tekent als kernpartner engagementsverklaring Vlaanderen Circulair.
STEMfluencers uit chemie en farma geven gastlessen om meer jeugd te inspireren voor techniek en wetenschappen
Tot eind dit schooljaar geven bijna 100 STEMfluencers uit 26 verschillende sectorbedrijven zo’n 100 gastlessen in het eerste en tweede jaar secundair onderwijs. STEMfluencers zijn medewerkers jonger dan 35 jaar uit de chemie, kunststoffen, farma en biotechsector die hun passie voor STEM (Science, Technology, Engineering & Mathematics) graag willen delen met de volgende generatie.
Vernieuwde Cool Farm Tool
Recent werd een nieuwe versie van de Cool Farm Tool uitgebracht. Deze online toepassing berekent de uitstoot van broeikasgassen, het gebruikte water en de biodiversiteit in je landbouwbedrijf. De missie van de Cool Farm Alliance die de applicatie uitwerkte, is om miljoenen landbouwers te helpen om beter geïnformeerd beslissingen te nemen en zo de impact op het milieu te verminderen.
Wij zoeken: Expert Sustainable Agriculture & Supply Chain
Heb jij passie voor plantaardige productie en haar productiemethodes? Ben je communicatief en geëngageerd om op het terrein bij te dragen aan een duurzame landbouw met oog voor mens en maatschappij? Ben je geïnteresseerd in nieuwe ontwikkelingen en deel je graag kennis met gebruikers en leveranciers van onze oplossingen? Ben je klaar om je zowel op het terrein als achter het scherm in te zetten? Lees dan maar verder.
essenscia lanceert vijfde editie Innovation Award
Voor de vijfde keer organiseert essenscia haar Innovation Award. Het gaat om de belangrijkste prijs voor industriële innovatie in ons land.